image description

جزئیات خبر

image description
بازار سرمایه ایران، بزرگترین بورس ناشناخته دنیا

بازار سرمایه ایران، بزرگترین بورس ناشناخته دنیا

بازار سهام ایران، با وجود ۶۰۰ شرکت و ۵۰ صنعت مختلف و میانگین سود دلاری سهام ۱۰۰ شرکت برتر از بزرگ‌ترین بازارهای سهام ناشناخته در جهان به حساب می‌آید.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) و به نقل از بلومبرگ؛ مچ وجتال، مدیر شرکت آمتلون تنها شرکت سرمایه‌گذاری خارجی بورس ایران در خصوص بازار سهام اظهار کرد: این بازار، با وجود ۶۰۰ شرکت و ۵۰ صنعت مختلف و میانگین سود دلاری سهام ۱۰۰شرکت برتر در این بازار که حدود ۱۵درصد است از بزرگ‌ترین بازار سهام ناشناخته در جهان به حساب می‌آید.

وی افزود: این بازار در ۱۵سال‌گذشته علی‌رغم ریسک‌های سیاسی، تحریم‌ها و نوسانات ارزش ‌ریال، بازدهی دلاری ۱۱ درصدی داشته‌ است.

وی با بیان این که بررسی عملکرد این بازار در اتفاقات اخیر منطقه نشان از عملکرد نسبتا خوب بورس ایران دارد؛ گفت: در ماه گذشته با وجود ریسک ژئوپلیتیک بالا در منطقه و خصوصا ایران، شاخص‌کل بازار سرمایه این کشور اُفت دلاری ۱۰‌درصدی را ثبت کرده و پس از آن تا منفی ۳ درصد خود را اصلاح کرده است.

وجتال در خصوص دلایل ناشناخته بودن بازار سهام ایران نیز گفت: نبود دسترسی به سایت بازار سهام ایران با آی‏پی کشورهای غربی به سبب تحریم‌ها از جمله دلیل ناشناخته ماندن این بازار است.

او در رابطه با اهداف شرکت آملتون برای تاسیس شرکت در تهران، گفت: یکی از چالش‌های موجود برای سرمایه‌گذاران خارجی دسترسی به داده‌های بازار سرمایه ایران است، در همین راستا شرکت آمتلون از طریق بازکردن یک دفتر در تهران و اشتراک در سرویس‌های داخلی ایران اطلاعات لازم را در خصوص قیمت روز سهام، داده‌های مربوط به تاریخچه درآمدها، ارزیابی‌های تاریخی و داده‌های فروش ماهانه را بدست آورده و در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند.

مدیر شرکت آمتلون تاکید کرد: نیاز به پیگیری حضوری برای دریافت سود سهام از شرکت‌ها یکی دیگر از دلایل نیاز به داشتن دفتر در تهران است زیرا اگرچه سود سهام پرداختی توسط شرکت‌های سهامی ایران بالا است اما از آنجا که این شرکت‌ها با کمبود نقدینگی مواجه‌اند، سعی می‌کنند پرداخت سودها را تا آنجا که می‌توانند به تاخیر بیندازند.

با ما در تماس باشید

image description