image description

جزئیات خبر

image description
سامانه سجام؛ عامل شفافیت در پرداختی شرکت‌های بورسی

سامانه سجام؛ عامل شفافیت در پرداختی شرکت‌های بورسی

پرداخت سودهای سنواتی از طریق سامانه سجام به شفاف‌سازی و ایفای تعهدات شرکت‌ها در زمینه عدم رسوب منابع کمک زیادی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، محمدرضا پورابراهیمی سامانه سجام را ظرفیت بسیار خوبی برای پرداخت سود سهامداران دانست و تصریح کرد: پرداخت سود سهامداران از طریق سامانه سجام و مجموع اقدامات سازمان بورس و اوراق بهادار در این جهت، منجر به تسریع در انجام تعهدات مالی شرکت‌ها شده است.

وی افزود: مجلس در قانون بودجه تعهداتی را برای شرکت‌ها در پرداخت سود سهامداران از طریق سجام و در بازه زمانی قانونی تعیین کرد، آخرین گزارش‌های دریافتی درباره عملکرد این سامانه حاکی از آن است که پرداخت سود سنواتی از طریق سامانه سجام از سوی اکثر شرکت‌ها انجام شده است.

پورابراهیمی ادامه داد: طبق اطلاعاتی که در اختیار داریم، شرکت‌ها اکنون براساس مفاد قانون عمل می‌کنند و دیگر شاهد مانده رسوبی زیادی در این بخش نیستیم و اکنون شرکت‌ها در حال انجام تعهدات سنوات گذشته خود هستند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: بخشی از تعهداتی که هنوز اجرایی نشده مربوط به دارندگان سهام عدالت است؛ نزدیک به سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از دارندگان سهام عدالت فوت شده‌اند و پرداختی آنها به دلیل عدم وجود قوانین و مقررات مرتبط با انحصار وراثت به صورت بلاتکلیف رها شده است،بنابراین بخشی از سودهای رسوبی مربوط به این قشر است.

وی گفت: بخشی دیگری از سودهای رسوبی مربوط به افرادی است که اطلاعات آنها در سامانه ناقص بوده یا هویت آنها به صورت دقیق احراز نشده است که تعداد آنها به ۸ میلیون نفر می‌رسد.

پور ابراهیمی در پایان تاکید کرد: سامانه سجام به شفاف‌سازی و ایفای تعهدات شرکت‌ها در زمینه عدم رسوب منابع کمک شایانی کرده است؛ سازمان بورس و اوراق بهادار هم اکنون بر عملیات اجرایی بازار سرمایه نظارت خوبی دارد.

ارسال نظرات پس از سه ماه غیر فعال شده است.

با ما در تماس باشید

image description